Testerky si přečetly knihu Jak se fotografuje jídlo. Hodnocení dopadlo výborně!

image
otestováno
Počet recenzí
8
jak jste hodnotili
5
6x
4
2x
3
2
1
doporučuje
100 %
Testováno v období
od 8. 12. 2019
do 19. 1. 2020

Nafoťe si vlastní kuchařku

Přední profesionální fotografka jídla Alena Hrbková přináší první českou knihu o této disciplíně. Kniha je vytvořena pro všechny, kdo se zajímají o fotografování jídla, ať už v domácím využití (rodinné kuchařky, blogy) nebo i na cestě k profesionálním kvalitám. Najdete zde vše potřebné, od technického vybavení a všech praktických kroků až po vytváření atmosféry. Dokonale návodný manuál a umělecký zážitek v jednom! 

Kniha obsahuje tipy, jak dále nafocené recepty využít:

  • pro vytvoření rodinné kuchařky
  • pro vytvoření fotoknihy vlastních receptů a jejich fotohrafií
  • pro publikování na blogu, instagramu

Více informací o knize najdete na www.jaksefotografujejidlo.cz

                                 
 

Hodnocení
8
avatar
Michaela
Kniha je moc pěkně zpracovaná, a to jak graficky (co taky jiného čekat od fotografky :) že?), tak obsahově (spousta praktických tipů). Přestože je to spíše odborná literatura, začetla jsem se do ní velmi snadno a měla jsem problém se odtrhnout, jak dobře je napsaná. Text je naprosto srozumitelný i pro "laiky s lepším foťákem" jako jsem já. Rady mi pomohly nejen při focení jídla, ale pochopila jsem díky nim i různé nastavení svojí bezzrcadlovky, do čehož se mi po pravdě po její koupi vůbec nechtělo kvůli složitosti. S knížkou, kde je všechno vysvětleno opravdu lidsky a podrobně, jsem se experimentování se světlem, clonou, citlivostí apod. přestala bát a už si jen hraju a užívám focení. Autorce patří dík a klobouk dolů!
klad text je podán velmi srozumitelně
klad praktické rady nejen pro focení jídla
klad přehlednost a pěkná grafika
klad -
příloha příloha
avatar
Šárka
Při čtení téhle knihy má člověk neustále hlad, fotografie v ní přímo svádí k zakousnutí. Kniha se mi četla s radostí, je přehledně členěná. Trochu jsem se bála zejména první technické části, ale je srozumitelně napsaná i pro laiky. Autorka vše, co popisuje, názorně ukazuje na fotografiích, a zbytečně neplýtvá slovy, vše líčí jasně a přehledně shrnuje závěry. Zaujalo mě i několik receptů, které v knize jsou - ty jsou zde ovšem spíše pro dokreslení tématu. Podle návodu v knize jsem si na vejcích vyzkoušela white balance, tedy "barevnou teplotu fotky", a zjistila jsem, že i malý kompakt může nabídnout širokou škálu rozlišení a hry se světlem. Stačí jen, když se člověk nespoléhá pouze na automatiku a pohraje si s nastavením. Věřím, že hodně rad z této knihy se dá vztáhnout nejen na focení jídla a těším se, že si postupně osvojím i další zde popsané postupy. Nejsem si jistá, kolik toho tato kniha nabízí pro pokročilejší fotografy, ale pro začátečníky a mírně pokročilé je dobrou volbou.
klad krásné barevné provedení
klad srozumitelně a jasně popsané postupy
klad prostor pro vlastní poznámky
klad výborné fotografie
klad velmi vhodná pro laiky a lidi s menšími zkušenostmi s focením
klad ---
příloha příloha příloha příloha
avatar
Michaela
Kniha Jak se fotografuje jídlo je nad očekávání nádherná a ještě před čtením jsem měla radost jen z prostého listování jejími stránkami, nádhernými fotografiemi podle posledních trendů. Nelze opomenout ani nemálo receptů.
klad fotografie
klad žádné nejsou
avatar
Věra
Knížka Jak se fotografuje jídlo na první pohled působí krásným dojmem. Obsahuje spoustu užitečných rad, jak vyfotit různé druhy jídla. Na co si dát pozor a co zvýraznit, co nedělat. Mohla jsem si zde prohlédnout dokonalé fotografie a také jsem získala mnoho inspirace na servírování, ze kterého jsem naprosto nadšená! Autorka si z knihou opravdu vyhrála a pro mě je dokonalá v každém detailu. Je to dokonalý návod, jak si vytvořit vlastní kuchařku nebo kalendář s recepty a tento pak věnovat své rodině apod. Škoda jen, že mi Česká pošta při převozu knihu poškodila a tak mám poničený obal (vazbu) knihy.
klad krásná kniha
klad dokonalé fotografie
klad inspirativní
klad inovativní
klad nic
příloha příloha
avatar
Nora
I když nejsem na poli focení úplný začátečník, oceňuji, že mi kniha poskytla mnoho informací na toto specifické téma - focení jídla, které samozřejmě užijete i při focení čehokoli jiného. Knížka A. Hrbkové inspiruje a dává "best off" techniky focení s pořádnou dávkou návodů. Krok za krokem vysvětlí v tematických kapitolách vše zásadní od základů až po vychytávky se surovinami. V každém z nich najdete také "jak to dělám já" - kde jsou konkrétní návody, či dokonce nastavení fotoaparátu pro docílení konkrétního výsledku. Stejně tak tip "Tohle si zapamatujte", který vám shrne to nej na dané téma. Nečekejte žádná slohová cvičení a dlouhé texty. Je super, že stručně s minimem odborných termínů zjistíte co a jak a hned vedle se podíváte o čem je řeč na fotografiích. Parádní je právě množství fotek s podrobnými popisy, jak technickými, tak s postupem, jak fotky docílit. Co mne nadchlo je, prostor na vlastní poznámky v každé kapitole - i když je kniha tak hezká, že je mi líto do ní psát.
klad v každé kapitole prostor na vlastní poznámky a postřehy
klad recepty na některá vyfocená jídla
klad záložka
klad pevná vazba, která se nezavírá při
klad obálka knihy je hodně náchylná na otisky
příloha příloha příloha příloha
avatar
Natálie
Kniha je velice krásně zpracovaná. Už jen obal vás láká nahlédnout. Uvnitř na vás vykoukne spousta nádherných fotek, které vás lákají jít hned něco upéct, nebo uvařit. Následně vyfotit a ihned se pochválit na sociálních sítích.
klad Fotky, recepty které jsou přidané, kniha je psaná tak, aby to každý pochopil i lajk
klad Pokud nemáte zrcadlovku kniha vás jen s telefonem nenaučí fotit jídlo
avatar
Lukáš
Kniha se mi moc líbí. Určitě to není čtení na jedno odpoledne, ale na několik týdnu. Nejlepší je si s knihou vzít do ruky i foťák a všechno si to zkoušet hned po přečtení. První stránky by neměl přeskočit žádný nováček. Zde je názorně na pár příkladech vysvětleno co je to clona, ISO a jak čas ovlivní fotografii. Bohužel mi zde chyběla možnost poloautomatiky, kterou využívá většina začínajících a pokročilých fotografů, ale předpokládá rovnou s nastavením v manuálu, což je leckdy dost těžké a pořízení fotky je ve stylu pokus omyl. Další část knihy je zaměřena na kompozici a světlo, kde nechybí ani hloubka ostrosti a jaký bod zvolit. To vše je doplněné o typy při focení - na co si dát pozor, kam se zaměřit a jak postupovat například při první zakázce (focení pro klienta). Celkově mi přijde knížka opravdu poučná a moc si cením příkladů fotografií, jak jednotlivé aspekty ovlivňují finální vzhled. Těším se, až si knihu celou dočtu a budu fotografovat jako profík! ?
klad zpracování knihy
klad názorné příklady fotografií
klad zajímavé typy a postřehy
klad prostor pro vlastí poznámky
klad kniha předpokládá s nastavením v manuálu, nikoliv s poloautomatikou
příloha příloha
avatar
Petr
Jsem velmi překvapeny, jak je kniha prakticky zaměřená a opravdu jsem se hodně nového naučil. Už dokážu celkem pěkně vyfotit jídlo, driv mi to moc nešlo, ale kniha mi v tom moc pomohla a povzbudila mě k focení.
klad praktická
klad nic